Tan KARAKOÇ
Yönetim Kurulu Üyesi
TÜRKLER IN, K.AFRİKALILAR OUT

ÖZ kaynağa dönüşün lokomotifi olan kulübümüz ALTINORDU ile önemli bir farkındalık yaratıldı...


3 Şubat 2020, Pazartesi
SON on yıldır Avrupa futboluna, özellikle teknik yetenekleri ile Kuzey Afrikalı futbolcular damga vuruyor. Çok yüksek paralara büyük takımlara transfer oluyorlar. Teknik olmaları, onları genelde orta saha ve forvet pozisyonlarında daha çok görmemize sebep oluyor. Bunların içerisinde Tunus asıllı Fransız oyuncu Hatem Ben Arfa, Faslı Hakim Zyech, Cezayirli Riyad Mahrez, Mısırlı Salah, Milan’da oynayan Bennacer gibi yıldızlar ilk akla gelenler. Yolu bizden geçen Kuzey Afrikalılar’da da (Younes Belhanda’lar, Feghouli’ler, Nabil Dirar’lar, Aatıf Chahechouhe’lar, Karim Benzia’lar) bir hayli artış oldu. Konumuz olmasa da; bu futbolcuların ülkelerinin, oynadıkları Avrupa ülkelerinin neredeyse hepsinin sömürge oluşları ayrıca incelenmelidir.

Bunlar gerçekten yetenekli; ama bir-iki istisna dışında büyük paraları hızlıca kazanan ve devamlılıkları olmayan oyunculardır, özel hayatlarında da sorunludurlar. Manchester City’den Antalya’ya 3,500,000 EUR’ya gelen Samir Nasri’nin futboldan men cezasını, Hatem Ben Arfa gibi bir yeteneğin, bu sezon başı disiplin sorunları nedeniyle boşta kalışını örnek verebiliriz.

Şimdi gelelim Avrupa’daki Türk futbolcu sayısındaki artışa... 
Yine 10 -15 yıl kadar önce ülkemizden ihraç edebildiğimiz bir-iki futbolcumuz varken, Çağlar ve Cengiz’imiz ile açılan yol, Ozan Kabak, Melih Demiral, Zeki Çelik, Yusuf Yazıcı ve Mert Çetin ile devam ediyor. Gelinen nokta gösteriyor ki, bu sayı daha da artacak, 5-6 yıl gibi sürede Avrupa’da oynayan Türk oyuncu sayısı 30’ları bulacak. Bu sayıya, Almanya da yetişen Türk çocukları Kaan Ayhan, Ömer Toprak ve Yunus Mallı gibilerini dahil bile etmiyorum.

Peki bu artışın sebepleri nelerdir? 
Buna iki temel neden sayabiliriz. En önemlisi; ülkemizde öz kaynak kültürünün değişmesi. Avrupa’da dahi tescillendiği şekilde; öz kaynağa dönüşün lokomotifi olan kulübümüz ALTINORDU ile önemli bir farkındalık yaratıldı. Artık maddi-manevi karanlığa ve iflasa giden bu yola bir ışık yakıldı. Görünce mutlu oluyoruz ki; rakiplerimiz de artık bu modeli benimsedi ve bizim yaptığımız gibi öz kaynağa dönüş yaptılar.

Avrupa’daki Türk futbolcu artışının bir diğer nedeni ise ekonomiktir. Yani; ekonomimizin bozulması ve paramızın EUR karşısındaki değer kaybıdır. Bu durum, ihracat tarafında pozitif etki yapıyor. Sadece futbol için düşünmezsek; bizim mallarımızın uluslararası arenada ucuzlaması ile sizin malınıza olan dış talep artıyor.

Zaten ülkemizin ve kulüplerimizin başka şansı da yok. Afrikalı’ya, yabancıya verecek paraları yok, olmamalı. Bundesliga’da küme düşmemeye oynayan Hertha Berlin, sadece devre arasında transfere 78 milyon EUR harcadı. Bizim dev kulüplerimizin, 100 yıllık kulüplerimizin tüm sezon için transfere harcadıkları paradan daha fazla parayı sadece dört futbolcuya verdi. Var mı bizde devre arasında bu tutarın beşte birini verebilecek babayiğit bir kulüp ?

Yol; doğru çizilmiş aydınlık bir yoldur. Bu yakalanan fırsat, ülkemiz ve Türk futbolu açısından iyi değerlendirilmeli.