Tan KARAKOÇ
Yönetim Kurulu Üyesi
RİSK/KAZANÇ DOĞRU ORANTISI

GENÇ oyuncu veya altyapıdan oyuncu ise size nefes aldırır, yaşamanızı sağlar, önünüzdeki sene plan yapmanıza yardımcı olur. Yıldız beklentinizi sıcak tutar.


22 Haziran 2019, Cumartesi
RİSK/KAZANÇ DOĞRU ORANTISI: TECRÜBE Mİ, GENÇLİK Mİ?

Değerli futbolsever dostlar, yukarıdaki orantı hepinizin bildiği bir olgudur. Tersinden de düşünecek olursanız ne kadar az riske girerseniz o kadar az kazanç elde edersiniz. Bir çok örnek verilebilirsiniz bu duruma. Biz futbola uyarlayalım yine.
Genç oyuncu oynatmak bir risktir, hem de maddi manevi. Oynattığınız genç oyuncunun en ufak bir hatasında, sonunda da mağlubiyet varsa yandınız ki ne yandınız. Futbol profesörü taraftarlar sizi idam sehpasına çıkarırlar, üç puanınız gider. Antrenör işi bilmemekle suçlanır. Hatta genç oyuncunuzu daha başlamadan o sezon kaybedebilirsiniz bile.
“E tamam ne yapalım?” , “tecrübeli ! oyuncu oynatalım kardeşim, bak maç gitti / play-off gitti / şampiyonluk gitti .” Bu düşünce çok sağlıksız bir düşünce yapısıdır. Sanki tecrübeli oyuncu hata yapmayacak, sanki tecrübeli oyuncu her maçı kazandırıyor (ununu elemiş, eleğini asmışların umursamazlığını saymıyorum bile).
Burada iki taraflı maddi durum da var tabi.
Birinci tarafı; tecrübeli oyuncu demek (ben yaşı 25 üstü diyorum), bu müthiş ekonomisi olan ülkede ve A raiting bilançolu ! kulüplerimizde yüksek maliyet demektir alırken. İster ülke içinden ister dışından alın. Genç oyuncu veya altyapıdan oyuncu ise size nefes aldırır, yaşamanızı sağlar, önünüzdeki sene plan yapmanıza yardımcı olur. Yıldız beklentinizi sıcak tutar.
İkinci tarafı ise artık maalesef Türk futbolu için bir mecburiyet, bir zorunluluk. Satacağınız topçu değerli olacak, olmalı. En büyük kazanç topçu satışıdır artık ve bu nettir. Bunun içinde genç olmalı dışarı satacağınız oyuncu. Avrupa’dan kimse sizin tecrübeli ! topçunuzu büyük paralara almaz. Hatta hiç almaz.
Örnek ve sonuç : Bu sezon riske girerek genç oyuncu oynatan iki hoca, takımlarına hem Avrupa’da vizyon hem de büyük para kazandırıyor. Şenol Güneş, bedelsiz aldığı genç Doğukan’ı ısrarla oynattı, Fatih Terim de Ozan Kabak’ı riske girdi ve defansın göbeğine koydu. Bugün Ozan 12 milyon EUR’a Stuttgart’ta oynuyorsa sadece yarım sezon riske girildiği için kazanıldı bu para. Dorukhan için de İtalya’da 8-10 milyon EUR’lar konuşuluyor.
Şimdi bu riske değmez mi? Sırf popülizm için, tribün için ve kısa vadeli başarı için kulüplerin geleceği riske atılıyor. 

Yorum sizin…