Seyit Mehmet ÖZKAN
Altınordu FK Başkanı
NİĞDE U12 CUP

Niğde’liler bu hafta Perşembe ve Cuma günü “Geleceğin Yıldız Adayları”nı izleme fırsatı bulacaklar..


2 Eylül 2019, Pazartesi
Kıymetli Futbolseverler merhaba,
 
Bu hafta Niğde’de Niğde U12 Cup turnuvası düzenliyoruz.. 2 gün sürecek.. U12 demek, 2008 doğumlu çocuk sporcular demek.. 
Bilmeyenler olabilir, en baştan kısa bir özet geçerek Niğde Anadolu FK açılımımızı anlatmaya çalışacağım. 
 
A) ALTINORDU FK : 
 
1. Altınordu Spor Kulübü, 26 Aralık 1923 tarihinde İzmir’in o zamanların en mütenasip semtlerinden olan Namazgah semtinde kurulmuştur.
Bir anlamda Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra kurulan ilk spor kulübüdür. 
2. Kurucu Başkanı ve İsim Babası, ünlü Eczacıbaşı Ailesi’nin dedeleri Eczacıbaşı Süleyman Ferit Bey’dir. 
Süleyman Ferit Bey’e “Eczacıbaşı” payesi, fakir fukaraya yapmış olduğu karşılıksız ilaçlar ve tedaviler nedeniyle, İzmir Vilayet Meclisi tarafından verilmiştir. 
3. Altınordu ismini, tarihte kurulan 16 Türk devletinden birinden almıştır. 
4. Eczacıbaşı Süleyman Ferit Bey’in bu veciz sözünü çok beğenirim ve bana da çok uyar ; “Yurdunuzdan aldığınızı, yine yurdunuza veriniz..”
5. Altınordu, ülkemizde profesyonel futbol süper liginin başladığı 1959 ila 1970 arasında 9 sezon Süper Lig’de yerini almıştır. 
6. Altınordu Basketbol Takımı, Basketbol Ligi’nin kurulduğu ilk sezon olan 1966/67 sezonunda Türkiye Şampiyonu oldu..
7. Altınordu 1970 yılından itibaren şehir takımlarının güçlenmesiyle 3 büyük şehrin semt takımları* gibi giderek kan kaybetti ve 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig'de yer aldı.. 
8. 2012 yılı Haziran’ında biz eski kulübümüzden “Hicret” etmek zorunda bırakıldık. Yolumuza devam etmek için kulüp ararken Altınordu’lular davet ettiler.. 
9. Altınordu’nun Büyükleri’ne vizyonumuzu, misyonumuzu ve değerlerimizi anlattık..
Aramızda tam mutabakat sağladık, biz bu değerli Arma’yı Asalet ve Onurla yaşatacağımıza söz verdik, onlar da bize Arma’yı emanet verdiler. 
10. 2012 yılının Ağustos’unda, takım 3. Lig kategorisinde iken kulübü şirketleştirdik. Kulübü çağdışı bir yönetim tarzı olan “dernek” statüsünden kurtardık. 
11. Vizyonumuz belli : Tamamı bu toprakların çocuklarından oluşan ve Avrupa liglerinde sürekli yer alan bir kulüp yaratmak.. 
12. Misyonumuz da Vizyonumuza uygun olarak ; Bu toprakların çocuklarına güvenmek, onlara imkan sağlamak ve onları üst düzeyde kalitede ve kapasitede “gerçek” profesyonel futbolcular olarak yetiştirmek.. 
13. Değerlerimiz kısaca ; Onurlu Bir Yaşam.. Yani Altınordu’da hiç bir zaman “Para” öncelik olmayacak.. Önce “Duruş”.. 
14. Ana sloganımız : İyi Birey, İyi Vatandaş, İyi Futbolcu.. Yani Altınordu forması giyen “Evlatlarımız” önce iyi birey ve iyi vatandaş olacaklar.. Sadece iyi futbolcu olmaları kesinlikle yetmez.. 
15. Çocuklarımız için sloganımız : Çocuklarımız Geleceğimiz.. Açık ve seçik yazıyorum, biz bu işi kesinlikle bu toprakların 6 ila 19 yaş arası çocukları için yapıyoruz. 
Altınordu Arması bu toprakların çocuklarına hizmet için bir araçtır. Altınordu’nun hangi ligde olduğu birincil meselemiz değildir, hiç bir zaman da olmayacaktır. 
Güzel yurdumuzun 125 ayrı yerleşim biriminde toplam 12.000 çocuğumuza spor yaptırıyoruz. Onların kötü alışkanlıklardan, yanlış beslenmeden uzak durmalarına katkı veriyoruz.. Onların sosyal bireyler olmalarına, arkadaşlıklar kurmalarına, sorumluluk duygularını geliştirmelerine, paylaşmayı öğrenmelerine, anneye babaya büyüklerine vatanına milletine saygılı bireyler olmalarına katkı veriyoruz..
16. Yetişkinler için sloganımız : Türkiye’nin Altınordu’su.. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesinİkinci Kulübü” olmak istiyoruz..     
17. Hedefimiz, İspanya’nın Athletic Bilbao’su ile Hollanda’nın Ajax’ından, bu topraklara uygun bir sentez yaratmaktır. 
18. Altınordu’da 7 sezonumuz geride kaldı.. Tesis, Akademi, Personel ve Genç Sporcu stoğu bakımından ülkemizin en gelişmiş futbol kulübüyüz. 
19. Avrupa’nın tüm üst düzey kulüpleriyle Akademi düzeyinde iyi ilişkiler içindeyiz. 
20.“Evlatlarımız” ile Avrupa’ya turnuvalara gittiğimizde, gurbetçi vatandaşlarımızın çocuklarımıza ve personelimize olan yakınlıklarından doğru yol üzerinde olduğumuzu anlıyoruz.. 
21. 50’ye yakın “Evladımız” Genç Milli Forma giyme onuru yaşadı ve yaşamaktalar.. 
22. A Milli Takımımıza 2 “Evlat” armağan ettik. 1996’lı Çağlar Söyüncü ve 1997’li Cengiz Ünder.. Çağlar ve Cengiz ülkemizin Avrupa’daki spor elçilerimizdendir..
23. Bu sezon A takımımız ilk onbirinde 19 yaşındaki merkez orta saha Egehan Gök, 16 yaşındaki sol stoper Ravil Tagir ve 15 yaşındaki ofansif orta saha Burak İnce ile başladık.. 
24. 5 yabancılı ve Süper Lig tecrübeli 1. lig takımlarına karşı çatır çatır oynuyoruz.. Her geçen gün daha iyi olacağız inşallah.. 
25. Ancak henüz 11 yabancılı süper lig takımlarına karşı koyacak seviyede değiliz.. 
26. Ne yapmamız lazım ?  “İleri Futbol Eğitimi”ni hızlandırmamız lazım..
İşte bu amaçla bir sezon önce Niğde Bld. Spor’u satın aldık. 
 
B ) NİĞDE ANADOLU FK : 
 
27. Sözün özü, bize bir “Hazırlayıcı Takım” lazımdı.. Birinci Lig çatırtısına çıkmadan önce “Evlatlarımız”ın tecrübe kazanacağı, TV’nin naklen yayınlamadığı bir lig olan 2. Lig kulübü olması en iyi tercih idi.. Ege ve Marmara’da böylesi kulüpler olmasına rağmen Niğde’yi seçtik.. Neden Niğde ?
28. Mevlana > Hamdım, Piştim, Yandım.. Herkesin “pişmesi” için bir “Hicret” yaşaması gerektiğine inanıyorum.. 
Ege veya Marmara’da pişilmez.. Pişmeden yanar yok olur gidersin!.. Bu nedenle Anadolu’muzun şirin ve naif bir kenti olan Niğde’yi çok uygun gördük.. 
29. Niğde’de çok iyi karşılandık.. Vali Bey, Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü, Gençlik Spor Müdürü, Kulüp yöneticileri.. Niğde’de de Altınordu Büyükleri ile geçen süreci tam mutabık kalarak geçtik.
30. Geçen sezon Niğde forması giymiş olan “Evlatlarımız”dan 8 tanesini, bu sezon A takımımıza kattık. 6 tanesini başka kulüplere gönderdik.. 
31. Bu sezon ise, geçen sezon Akademi Ligi U19 oynayan “Evlatlarımız” Niğde Anadolu FK olarak TFF 2. Lig’de mücadele etmeye başladılar. Dün bu ligin deneyimli oyuncularından kurulu Etimesgut Bld. Spor ile 1-1 beraberlik ile ayrıldılar.. 
32. “Üretim Çarkı” tamamlandı ve dönmeye başladı.. Allah çalışanın yanındadır..
33. 10 yaşında Altınordu Futbol Akademisi (ALFA)’ya seçilen “Evlatlarımız”, 4 yıllık “Temel Futbol Eğitimi” ve 4 yıllık “İleri Futbol Eğitimi” süreçlerini başarıyla tamamladıktan sonra, en fazla 2 sezonluk “Stajyer Profesyonel Futbolcu” süreci için Niğde’ye gidecekler.. 
34. Normal Şartlar Altında (NŞA), 20 yaşını bitirip Altınordu A takımına seçilen “Evlatlarımız”, A Takım formasını en fazla 3 sezon giyecekler..
35. Neden NŞA diyorum? Çünkü Çağlar, Cengiz, Ravil ve Burak gibi üst düzey yetenekler istisnai bir durum olarak direkt A Takım kadrosuna tabii ki seçilebilirler.. 
36. A Takım İlk 11 fotoğrafı her sezon başında 1/3 oranında yenilenecek.. Yani 3 sezon önceki fotoğraf ile 3 sezon sonraki fotoğraf tamamen farklı olacak..
37. Altınordu'nun önümüzdeki 10 yıllık A Takım Kadrosu bellidir. Aşağıdan gelenlerin önünü açmak gerekir. Bu nedenle değerini bulan gönderilecek. Asıl hedef pazarımız kesinlikle Avrupa’nın en büyük 5 ligidir.. 
 
C) NİĞDE FUTBOL OKULLARI : 
 
38. Niğde’lilere bir sözümüz var; En geç 10 yıl sonra Niğde Anadolu FK sadece Niğde doğumlu sporculardan kurulu bir takım olacak.. Bir yılı geçti, kaldı 9 yıl.. Sayılı gün çabuk geçer.. 
39. Bu senenin başında Niğde merkez ve ilçelerinde toplam 4 ayrı yerleşim biriminde Niğde Futbol Okulu açtık. 6 ila 12 yaşlar arası toplam 650 çocuğumuza spor yaptırıyoruz.. Şimdiden üst düzey yetenekler tespit etmeye başladık..
40. Niğde İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte “Sağlıklı Çocuk” kampanyası başlattık.. Çocuklarımızın beden, diş, bakımları ve kan tahlilleri gibi klasik bakımları yanısıra, kalp sağlığı ve psikolojik sağlık testleri uzman kadrolar tarafından yapılmakta.. Bu kampanya çok başarılı bir şekilde devam ediyor.. 
41. Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Spor Müdürlüğü ile birlikte “Çocuk Tribünü” etkinliğimiz çok başarılı bir şekilde devam ediyor.. Hiç maça gelmemiş kızlı erkekli çocuklar, Niğde iç saha maçlarımızda çok güzel görüntüler veriyorlar.. 
42. Niğde futbol okullarımızda 8 ayda epey mesafe kat ettik.. Niğde futbol okullarımızda görevli antrenör ve personelin tümü Niğde’li.. Antrenörlerimiz işbaşı yapmadan önce İzmir’e geldiler. Bizimle birlikte bir zaman geçirdiler. Felsefemizi kavradılar..
43. Şimdi NİĞDE U12 CUP zamanı..
Niğde’liler bu hafta Perşembe ve Cuma günü “Geleceğin Yıldız Adayları”nı izleme fırsatı bulacaklar.. Sağ olsunlar, Galatasaray ve Fenerbahçe geliyor.. 
İzmir’den Altınordu geliyor.. Orta Anadolu’dan Süper Lig kulüpleri Konyaspor, Gençlerbirliği, Sivasspor, Ankaragücü, Malatyaspor, Gazişehir ve 1. Lig’den Osmanlıspor ve Adana Demirspor ve tabii ki “Ev SahibiNiğde Anadolu FK 12 yaş takımımız.. Tüm kulüplerimize Niğde’nin bu futbol açılımına koydukları katkı nedeniyle şükranlarımızı sunuyoruz..
44. 5 Eylül 2019 günü ülkemizin tüm üst yöneticilerini Niğde’ye davet ediyoruz.. İzleyeceğiniz cıvıl cıvıl çocuklarımız sizi çocukluğunuza götürecek, çok mutlu olacaksınız.. 
45. 5 Eylül 2019 günü tüm kulüplerimizin başkanlarını Niğde’ye davet ediyoruz. Arkanıza yaslanarak, gülerek eğlenerek rahat rahat mutlu bir gün geçireceksiniz.. 
46. Türkiye’nin ithale dayalı Futbol Dünyası’nı tersine çevirmek çocuklarımızın değil biz yetişkinlerin elimizde.. Bu toprakların çocuklarına güvenelim, başarırız..
 
Selam ve Saygılarımla,
 
Seyit Mehmet Özkan
Altınordu Arması Yediemini