Seyit Mehmet ÖZKAN
Altınordu FK Başkanı
NİĞDE ANADOLU FK "HAZIRLAYICI TAKIM" PROJEMİZ

Niğde Anadolu FK A Takımı, 10 yıl sonra, yani 2028/29 sezonunda tamamı Niğde doğumlu çocuklardan oluşan bir kadro ile sahaya çıkacak..  


1 Nisan 2019, Pazartesi

Değerli Futbolseverler merhaba,

Önce sizinle 2 adet kısaltmayı paylaşayım;
ALFA : ALtınordu Futbol Akademisi
NŞA  : Normal Şartlar Altında

***

Bir çok kişinin bilmediğini fark ettik. Bu yüzden bir açıklama gereği hasıl oldu.. 
İçinde bulunduğumuz sezonun başında 2.Lig’de yer alan Niğde Belediyespor’u satın aldık..
İsmini Niğde Anadolu FK olarak değiştirdik.. 
Böylece Altınordu Futbol Organizasyonu’muzun çok önemli bir eksiğini tamamlamış olduk..

• Eksiğiniz neydi Memet bey?
• Eksiğimiz; 
18 yaşlarını bitiren ve ALFA’dan başarıyla mezun olan “Evlatlarımız” A takıma çıktıklarında, antrenmanlarda ve maçlarda sudan çıkmış balığa dönüyorlardı.. 
Bu nedenle ALFA ile A Takımımız arasında bir Geçiş Takımına, bir Hazırlayıcı Takıma şiddetle ihtiyacımız vardı..

• Bu eksiğinizi fark etme süreci nasıl gelişti Memet bey?..
Geçtiğimiz 2 sezonda bir çok deneme ve yanılmalar yaşamıştık.. Altınordu zaten büyük bir “Futbol Laboratuvarı”.. 
Avrupa’nın yetiştirici misyona sahip üst düzey kulüpleriyle ilişkilerimiz var, araştırıyoruz, kendimize uyarlıyoruz, her şeyi “YAŞAYARAK” öğreniyoruz ve öğretiyoruz.. 
NŞA, 18 yaşlarını bitirinceye kadar Akademi Ligi oynayan “Evlatlarımız” o yaşa kadar devamlı kendi yaşlardaki rakipleriyle oynuyorlar.. Yani 14 yaşındakiler 14 yaş rakipleriyle, 17 yaşındakiler 17 yaş rakipleriyle..
NŞA, 18 yaşlarını bitirdikten sonra A takımımıza geçen “Evlatlarımız”, maçlarda kendilerinden 5-10-15 yaş büyük rakiplerine karşı  1) Fiziksel Yetersizlik,  2) Mental Yetersizlik,  3) Pozisyon Alma Tecrübesizliği  yaşıyorlar.. 
NŞA, yakın geçmişte 18 yaşını bitirip te A takıma aldığımız bir çok “Evladımız”ın, beklenmedik sakatlıklar yaşamalarının nedeni, yüksek kaygı düzeyi, stresle baş edememeleri.. Ya hata yaparsam, ya takımım benim yüzümden yenilirse!.. 
19 yaşlarında bir anda kendilerini “Cangıl”da bulmaları ve bu stresi hem fiziksel ve hem mental olarak, ikisini birlikte kaldıramamaları gayet normal!..  
Bilgi : Bunu çözmenin tek koşulu, çocuklarımızın temel spor eğitimine 5 yaştan, temel futbol eğitimine 8 yaştan, ileri futbol eğitimine 11 yaştan itibaren başlamaları.. İşte o zaman 18-19 yaşlarda tam tekmil Profesyonel Lig A Takım oyuncusu olurlar..  

• Profesyonel Futbolun ana parametreleri neler Memet bey?..
• Bana göre MESLEK BİLİNCİ, KUVVET ve HIZ.. 
Meslek Bilinci olmadan olmaz.. Profesyonel Sporcu kendine çok iyi bakmalı.. Yoksa devamlı nal toplar, burun üstü yere çakılır hakem faul bile vermez, trajikomik durumlar yaşar!..  
Hız desen, içinde bulunduğumuz çağ Hız Çağı !.. Dünya daha hızlı dönüyor, zaman daha çabuk akıyor, baksanız yürüyen yok artık, herkes koşuşturuyor!.. Bu çağda “Hızlı” değilsen boku yedin demektir.. 
Kuvvet ise iki türlü.. Biri Fiziksel Kuvvet, diğeri Mental Kuvvet..  İkisi “EŞİT” ağırlıkta önemli.. Birini iyi yapan diğerini eksik yapıyorsa, bilin ki resmi maç stresinde dakikalar ilerledikçe lastiği patlatacak : (  
İkisini birden İYİ yapmak çok önemli.. En azından birini ÇOK İYİ yaparken, diğerini de idare edebilmeli..
Yaşıyoruz, deniyoruz, yanılıyoruz, düzeltiyoruz, YAŞAMAYA devam ediyoruz.. 
Bakın NŞA diyorum, lütfen dikkat.. 

Siz Altınordu olarak hep böyle NŞA benzer deneyler mi yaşadınız, farklı olan çıkmadı mı Memet bey?..
Geleceği sadece Allah bilir ama bugüne kadar Altınordu olarak NŞA dışında sadece bir oyuncu yetiştirdik. O da Cengiz Ünder.. 
Cengiz’in fiziksel kuvveti hiçbir zaman yüksek olmadı, ama mental kuvveti çok yüksek idi.. Allah vergisi “soğukkanlılık” ve “özgüven” tavan.. 
A Takım Kalecimiz Erce Kardeşler ve Premier Lig oyuncusu olan A Milli stoperimiz Çağlar Söyüncü A takıma çıkmadan önce, 1 sezon BAL Ligi oynadılar, orada PİŞTİLER..
2013/14 sezonunda yani 19-20 yaşlarını sürerlerken, o yıllarda BAL Ligi’inde yer alan hazırlayıcı takımımız Gümüşordu’da 1 sezon forma giyip, sonra A takıma çıktılar..  
Bilgi : Gümüşordu’yu sonraları devam ettiremedik. Çünkü BAL Ligleri neredeyse tamamen “Belediye” takımlarından oluşuyor.. Ayar tutturamadık, ters tekliflere veya tehditlere maruz kaldık. Biz de ligden çekildik.. 

• Sizin bir de Süper Lig’e çıkma takviminiz vardı, bu durumda o ne oldu Memet bey?..  
Biz 5 yıl önce, yani 2014 yılında 2.Lig’den 1.Lig’e çıktığımız zaman, Süper Lig 5 Yabancı (+) 6 Yerli ile oynanıyordu.. 1. Lig ise 3 Yabancı (+) 8 Yerli ile sahaya çıkılıyordu.. 
2015/16 sezonundan itibaren sistem değişti. Süper Lig’e 11 Yabancı, 1. Lig’e ise 5 Yabancı ile sahaya çıkma hakkı tanındı..
Süper Lig’e Yabancılar doluşmaya başlayınca, Yerliler Süper Lig’de forma bulmakta zorlandılar ve çoğunluğu 1.Lig’e indiler.. 
Üstüne üstlük bir de 1. Lig’de Yabancı sayısı 3’ten 5’e çıkınca, 1. Lig kalitesi bir önceki Süper Lig kalitesine gelmiş oldu.. 
Biz de mecburen hedeflerimizi ileriye doğru taşımak zorunda kaldık.. 2020 dediğimiz Süper Lig hedefi, 2023’e ötelendi.. 
NŞA Süper Lig’te oynama hedefimiz 2023 oldu.. 26 Aralık 2023 günü, Altınordu’nun 100. Kuruluş Günü.. 
O sezon, yani 2023/24 sezonu giymeyi planladığımız A takım forması Süper Lig kategorisinde olacak inşallah.. 
NŞA ÖKS Projeksiyon Plan’a göre bizim Toplu Jenerasyon en büyük Yaş Grubumuz 2000 ve 2001’liler.. Yani şu anda 19 ve 18 yaşlarını sürdürmekte olan “Evlatlarımız”.. 
Biz planlı olarak bu 2 yaş grubu ile 22 ve 21 yaşlarını sürdürürlerken, yani 2022/23’te Süper Lig’e çıkmayı planlıyoruz.. 1 sezon da ne olur ne olmaz opsiyonu koyuyoruz.. 

• Neden 2023, yani neden 3 sezon ötelendi Memet bey?..
Çünkü Akademi’den mezun Evlatlarımızı eski sisteme göre zorluk derecesi daha yüksek olan 1. Lig ve Süper Lig’e hazırlamak için zaman gerekiyor da ondan..
İşte tam burada Hazırlayıcı Takımımız’ın, yani Niğde Anadolu FK’nın önemi ortaya çıkıyor..  

• Ee bu sene veya gelecek sene çıkarsanız, ne yapacaksınız Memet bey?..
Emeğe saygımız sonsuz.. Çıkarsak omurgaya sadece ve sadece 3 tane Usta Yerli Oyuncu alıp ayni kadroyla devam edeceğiz.. 
İlk 11’inin tamamı yabancılı olan Süper Lig’de tutunmaya çalışacağız.. Hiçbir zaman Yabancı oynatmayacağımıza göre, görünen köy bu şekilde.. 
Benim endişem, eğer çıkarsak ve Süper Lig’de tutunmaya çalışırken asıl misyonumuzdan uzaklaşıyor izlenimi vermek, marka değerimize zarar vermek!.. 
Yoksa bizim gideceğimiz yol da, varacağımız liman da belli.. 

• Senin derdin ne Memet Bey ?.. 
Benim tek derdim var, o da Bu Toprakların Çocuklarından ve tamamı ALFA’dan mezun Altınordu A Takımı..

• Sen manyak mısın, ya da kafayı mı yedin acaba Memet bey?..
Hayır, ben manyak falan değilim, sadece Hafif Şizo’yum.. Hafif Şizo olmak iyidir, yaratıcı ve iş bitiricidirler. Ama herkese tavsiye etmem, etliye sütlüye karışmadan ölümü beklemek daha iyidir.. 
İspanya’da Athletic Bilbao, 2,5 milyonluk Bask bölgesinin çocuklarıyla, La Liga’da 80 yıldır yapıyor, onlar manyak değil; 80 milyonluk ülkemin 30 milyon genciyle başaracağız, derken ben mi manyağım?..
Geçiniz..  

• O zaman Türk futbol piyasasındaki diğer yöneticilere göre, senin farkın ne Memet bey?..
Ben profesyonel futbola yatırım yapıyorum, diğer yerli kulüpler profesyonel futbola yatırım yapmıyorlar, ithal ikamesi ile yaşamlarını sürdürmeyi seçiyorlar..  
Herkes kendi seçimlerini yaşar.. 

• Konuya böyle yaklaşınca diğerlerinin yaptığı pek akıllıca görünmüyor, bu durumda sen “akıllı” mı oluyorsun yani Memet bey?..
Hayır, benim farkım, “Sanayici” kökenli olmam, “Üretim” denen “Süreç Odaklı” bir iş yaşamından gelmem.. 
Bir farkım da, “dernekçilik!..” denilen çağ dışı kalmış bir yönetim modelinden “büyük kazık” yemiş olmam!.. 

• Ee peki bugüne kadar senden başka Sanayici kökenli bir Allah’ın Kulu bu işe girişimde bulunmadı mı yani?..
Bulundu.. Duayenimiz Rahmetli İlhan CAVCAV.. Un Sanayicisi.. Üretmenin ve pazarlamanın ne demek olduğunu gayet iyi biliyordu.. 
Gençlerbirliği kulübünü tam 40 yıl hiç kimseye el avuç açmadan yaşattı, hatta 3 büyüklere kafa tuttuğu sezonları oldu.. 
Ama bir kez olsun şampiyon olacağız demedi, hep kasamızda para var, dikkatli kullanacağız, kulübümüzü maceraya sürüklemeyeceğiz, dedi.. 
Onun 40 yıllık Futbol Yöneticiliği döneminde “Türk Futbolu Kabristanı” doldu, taştı, o hep dimdik ayakta kaldı.. 
Bana “Demirci” derdi.. Hicret yaptığımız eski kulübümüzde 2011 yılında çeyrek finalde Gençlerbirliği ile Kupa’da karşılaşmıştık. 
İzmir’e geldiğinde benim yaptıklarımı görünce, yemek masasında “Demirci bırak İzmir’i, gel Ankara’ya, seni yetiştireyim” demişti.. 
USTAAMM KABRİN PÜR NUR, MEKANIN CENNET OLSUN..  

***

• Nasıl ki Gençlerbirliği’nin Hacettepe’si var, bizim de Niğde Anadolu FK’mız var artık.. 
Niğde Anadolu FK, A Takımımız ile Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) arasında “Hazırlayıcı Takımımız” olarak yerini almış oldu.. 

Geçmiş 2 sezonda 1. Lig’de edinmiş olduğumuz tecrübeler sonucunda, 19-20 yaş arası gençlerimizin 1. Lig için yeterli resmi maç tecrübesi olmadan sahada yüksek performans göstermelerinin hayalcilik olduğunu deneye yanıla anladık.. 
Bir “Hazırlayıcı Takım” ihtiyacımız had safhada iken ve kulüp ararken, kalecimiz Erce’nin babası teknik direktör dostumuz Eser Kardeşler hocamızın bir telefonu ile kendimizi Niğde’de bulduk..

Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan ve çalışma arkadaşları ile tanıştık.. 15 dakikada el sıkıştık.. 
Yapılanmamız 6 ay sürdü.. 1997, 98 ve 99’lu Evlatlarımızı orada topladık.. Kiraya gönderiyorduk kimse yüzlerine bakmıyordu.. 
Çünkü herkesin derdi “Galip Gelmek”, “Futbol Oynamak” değil !.. O zaman da tecrübeli oyuncu ön plana çıkıyor, senin çaylağın kenarda sırasını bekliyor!.. 
Ocak 2019’dan itibaren hem Teknik Kadro ve hem de tamamına yakını ÖKS (Öz Kaynak Sistemi) sporcularımızdan oluşan Niğde Anadolu FK, 2. Lig beyaz Grup’ta Sakaryaspor, Samsunspor gibi baba takımlara karşı oynamaya başladılar.. 

• Şu anda Evlatlarımız Niğde’de gerçekten çok iyi PİŞİYORLAR.. Bütün Süper Lig ve 1. Lig takımlarımıza birer “Hazırlayıcı Takım” tavsiye ediyorum..
• Niğde’ye HAM gidenler, İzmir’e YARI PİŞMİŞ olarak gelecekler.. 
• Altınordu’da TAM PİŞECEKLER.. 
• Sonra YANMAYA, ver elini AVRUPA ****..

Altınordu Futbol Akademisi’nde “Gelişmiş Futbol Eğitimi” almakta olan tüm ÖKS Evlatlarımız için “Üst Kariyer Planı” budur.. 

Konumuza dönelim, çünkü esas konumuz Niğde Anadolu FK Futbol Okulları’dır.. 
Benim düşünce tarzıma göre Spor Kulüpleri, ait oldukları toplumun çocuklarına ve gençlerine spor yaptırmak, sporu sevdirmek ve sportmen bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamak için kurulurlar.. 
Başta Niğde Valisi sayın Yılmaz Şimşek ve Niğde Belediye Başkanı sayın Rifat Özkan olmak üzere, tüm Niğde’lilerden müthiş destek aldık.. 

• Niğde’lilere sözümüz şudur ;
• Niğde Anadolu FK A Takımı, 10 yıl sonra, yani 2028/29 sezonunda tamamı Niğde doğumlu çocuklardan oluşan bir kadro ile sahaya çıkacak..  

İlk defa duyan herkesin söylediği gibi, Niğde’li dostlarımız da siz bu işi 3-5 yılda yaparsınız deseler de, Ustalıkta 10.000 Saat Eğitim kuralı gereği, bu işin NŞA oluru 10 yıldır.. 
Tabii ki 5 yıl sonra 1 tane, 6 yıl sonra 2 tane, 7 yıl sonra 3 tane üst düzey doğal yetenek çıkabilir.. Biz sürdürülebilir başarılar elde edecek bir SİSTEM’den bahsediyoruz..
10 yıldan itibaren, sistem kendi kendisini alttan gelenlerle besleyecek ve namerde muhtaç olmadan yaşayan, hemşehrilerine “Onur” veren bir kulüp olacak.. 

• Bu işin başlangıcı, iyi eğitimcilerle “Sevgi” ve “Hareket” temeline dayanan Spor Okulu, Futbol Okulu.. 
Niğde Merkez’de Futbol Okulu faaliyetimiz 350 spor yapan cıvıl cıvıl, kıpır kıpır “Geleceğimiz Çocuklarımız” ile devam ediyor..
Niğde’nin ilçelerine de yayılmaya başladık..  
Şimdi sıra İzmir’de bile yapamadığımız işleri Niğde’de yapmaya geldi.. Bu yüzden hem heyecanlıyız, hem de umutlu.. 

• Ne mi yaptık ?
Niğde İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte bir proje geliştirdik ; “SAĞLIKLI ÇOCUK” Projesi.. 
Niğde Kültür Merkezi Salonu’nda Niğde İl Sağlık Müdürü ile birlikte yaptığımız “Sunum” ile, Niğde Valimiz, Belediye Başkanımız, Niğde Milletvekili Selim Gültekin, ve çoğunluğu genç Anneler’den kurulu topluluk ile birlikte coşkulu bir başlangıç yaptık.. 
Uzman Doktor, Doktor, Diş Tabibi, Diyetisyen, Çocuk Gelişim Uzmanı, Hemşire, Sağlık Memuru’ndan oluşan Sağlık Ekibi çocuklarımızın her türlü sağlık taramalarını yapacaklar, tespit ve tedavi süreçlerini yönetecekler..  
Çocuklarımızı eve hapsolmaktan kurtarmak, “Teknoloji Bağımlılığı”ndan uzaklaştırmak, onlara el becerileri merkezli hobiler kazandırmak, yardımlaşmak, arkadaşlık, doğru sözlü olmak, paylaşmak gibi sosyal kavramlarla tanıştırmak.. İş çok.. Yeter ki iste.. 
Annelere de eğitimler verilecek, hatta babalara da.. Çocuğun yanında münakaşa etmeyin, birbirinize kötü sözler söylemeyin.. Çocuğu stres ortamından uzak tutun.. Çocuğun kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacak alan açın, vs..

• Ben “İyi Birey” ve “İyi Vatandaş”a çok önem veriyorum.. Herkes de benimle ayni görüşte ama ailelerin uygulamada bazı yanlışlar yapmakta olduklarını gözlemlemekteyim.. Çocukların çantalarını taşımak gibi : ( 

12 yıldır tam zamanlı olarak bu işin içindeyim, öğrendiğin ne diye soracak olsanız ;
• Şampiyon olunur, para da kazanılır ama “İyi İnsan” kazanmaktan daha değerlisi yok.. 

Esen kalın,
Seyit Mehmet Özkan
Altınordu Arması Yediemini